malakouti
11 مرداد 1401 - 17:03

لاوروف: بریکس سهم مهمی در رفع تهدیدها و چالش‌های جهانی دارد

تهران – ایرنا – سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه روز سه شنبه اعلام کرد که کشورهای عضو بریکس سهم قابل توجهی در جستجوی پاسخ های جمعی به تهدیدها و چالش های متعدد جهان امروز و نقش مهمی در شکل گیری برنامه جهانی مثبت و آینده نگر دارند.

به گزارش ایرنا از خبرگزاری تاس، وی در پیامی ویدئویی خطاب به شرکت کنندگان در دومین گردهمایی بین المللی جوانان بریکس گفت که این انجمن در هسته خود، دلبستگی عمومی به ارزش های همکاری و مذاکره برابر، جذب متقابل فرهنگ های منحصر به فرد و تمدن های اصیل را که با مناطق مختلف در سراسر جهان معرفی می شود، حفظ می کند.

دیپلمات ارشد روسیه افزود: انجمن ما نمونه بارز یک دیپلماسی واقعی چند جانبه و چند قطبی است که واقعیت های قرن ۲۱ را برآورده می کند. همچنین کشورهای عضو این انجمن نقش مهمی در شکل دهی به برنامه های جهانی مثبت و آینده محور ایفا می کنند.

لاوروف تصریح کرد: اعضای بریکس به جستجوی پاسخ جمعی به چالش ها و تهدیدهای امروزی با استفاده از مبنای محکم هنجارهای پذیرفته شده عمومی قانون بین الملل، کمک قابل توجهی می کنند.

به گفته وزیر امور خارجه روسیه، طرف روسی توجه ویژه ای برای اهمیت ارتباطات جوانان در چارچوب همکاری کشورهای عضو بریکس قائل است.

وی افزود: پیشرفت تماس های فرهنگی، آموزشی و ورزشی به منظور تقویت هر چه بیشتر فضای دوستی و اعتماد میان مردم پنج عضو در نظر گرفته شده است.

لاوروف تاکید کرد: ما به طور سنتی توجه خاصی برای ارتباطات در سطح جوانان قائل هستیم. تعامل در این مسیر، دلیل آشکاری برای استقامت مفهوم بریکس و جذابیت عمیق آن است.

وی اشاره کرد که رهبران کشورهای عضو بریکس در نشست اخیر خود، بر حمایت خود از اولویت توسعه تبادلات جوانان تاکید کردند.

گروه بریکس در حال حاضر متشکل از پنج قدرت اقتصادی نوظهور جهان شامل چین، روسیه، هند، برزیل و آفریقای جنوبی است. نام این گروه، یک کلمه اختصاری برگرفته از حروف اول نام پنج کشور عضو کنونی آن است.

منبع: ایرنا
شناسه خبر: 520232